GELENEKSEL LEZZETLER CAPPY ILE RAMAZAN SOFRALARİNDA…

Türkiye’nin en çok tercih edilen meyve suyu markası Cappy, yüzyıllarca Türk mutfak kültürünün baş tacı olan ve günümüzde özlenen geleneksel tatları, ‘Cappy Geleneksel Seri” çatısı altında sofralara taşımaya Ramazan ayında da devam ediyor.

Cappy; köklü, çok çeşitli ve zengin içeriğiyle Türk mutfak kültürünün vazgeçilmezi olan meyveden yapılan yiyeceklerin lezzetini, yarattığı nostaljik içeceklerle sofralarımıza taşıyor.

Cappy, yüzyıllardır sofralarımıza konuk olup, yemeklere eşlik eden ve zamanla unutulmaya yüz tutan Türk kültürünün önemli öğelerinden olan meyveli içecekleri; kültür mirasımıza sahip çıkmak, bu tatları tekrar hatırlamak ve yeni nesillere tanıtmak için Geleneksel Seri altında topladı. Ramazan ayına özel üretilen Cappy Geleneksel Ramazan Şerbeti ve yıl boyu raflarda olacak Cappy Geleneksel Hoşaf tadında ve Cappy Geleneksel Limonata’dan oluşan Geleneksel Seri geçmişin geleneğini bugünün lezzetleriyle harmanlıyor.

600 yıllık geçmişe dayanan, ilk kez Osmanlı saraylarında servis edilen ve Cappy ile yeniden yorumlanan Cappy Geleneksel Ramazan Şerbeti, bu Ramazan’da da iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi olacak. Sadece Ramazan ayına özel üretilen Cappy Ramazan Şerbeti vişne ve kırmızı üzümden oluşan, erik, zencefil, karanfil, incir aromalarıyla zenginleştirilmiş, hazmı kolaylaştırıcı içeriğiyle ferah bir tat sunuyor.

Türkiye’nin ulusal ölçekte hoşaf tadındaki ilk kuru meyveli içeceği olan Cappy Geleneksel Hoşaf Tadında ise üzümlü ve kuru erik meyveli içeriğiyle, lezzet severlerle buluşuyor.

Türk damak tadına uygun olarak çeşitli tarifler referans alınarak geliştirilen Cappy Geleneksel Limonata ise lezzeti ve serinliğiyle hem tek başına hem de sofrada yiyeceklerle birlikte olmak üzere lezzetli bir alternatif sunuyor.

Bülten Tarihi: 11 Haziran 2015